مریم اکبرپور _ در تصمیمی ناگهانی به علت عدم پرداخت حقوق به کارکنان فرهنگسراها بعد از ساعت۱۴ با هدف صرفه‌جویی در برق! تمامی کلاس‌های آموزشی و فرهنگی ِ همه‌ی فرهنگسراهای کیش و حتی کتابخانه‌ها در شیفت بعدازظهر تعطیل شد.

در اقدامی ناگهانی، بعد از ثبت‌نام حدود هزار هنرجو در “طرح آموزشی یک تابستان باحال”، تمامی خدمات فرهنگسراهای جزیره کیش اعم از کتابخانه، کلاس‌های آموزشی و هنری از ساعت ۱۴ تعطیل شد.

به گزارش پایگاه خبری مردم کیش، در اقدامی ناگهانی اعلام شد تمامی کلاس‌های فرهنگسراهای کیش و کتابخانه‌ها تا پانزدهم شهریورماه از ساعت ۱۴ تعطیل شدند.

رضا اردلان مدیر فرهنگی و آموزشی سازمان منطقه آزاد کیش در گفت‌وگو با خبرنگار این رسانه از عدم محاسبه‌ی ۴۰ روز کار کارمندان فرهنگسراها از ساعت ۱۴ به‌بعد خبر داد و افزود: با توجه به اعلام قطعی معاونت توسعه و منابع انسانی درخصوص عدم محاسبه‌ی اضافه‌کاری کارمندان فعال در فرهنگسراها از ساعت ۱۴، عملا چاره‌ای جز تعطیلی این مراکز باقی نمانده است.

وی تصریح کرد: ریالی و دقیقه‌ای از اضافه‌کاری مذکور که به همکاران فرهنگسرا تعلق نگرفته، توسط مدیریت و معاونت رد نشده و عینا مطابق ورود و خروج‌ آنان و کارکردشان بر اساس دستگاه حضوروغیاب بوده است.

نزدیک به ۱۰۰۰ هنرجو در ۲۰ عنوان رشته‌ی آموزشی فرهنگسراهای کیش برای دوره‌های تابستان ثبت‌نام کرده‌اند که با این تصمیم بلاتکلیف مانده‌اند.

ظاهرا تنها مطلب و اولین موضوعی که در کیش هیچ ارزشی ندارد، بر خلاف ادعای عامه‌ی مسئولین، “فرهنگ” و “آموزش” است.

در شرایطی که همایش‌ها، نشست‌ها و سخنرانی‌های دهان‌پرکن با هزینه‌های گزاف و با عناوین اهمیت فرهنگ در حوزه‌های مختلف برگزار می‌شود، به علت عدم پرداخت اضافه‌کار به کارمندانی که روزی چندساعت از وقت خانه و خانواده‌های خود زده و در فرهنگسراها مشغول به کار بودند، در این مراکز بسته شد!

این تصمیم و اعلام ناگهانی آن باعث بروز مشکلات عدیده‌ای برای قشرهای مختلف گشته است، از معطلی خانواده‌هایی که همین امروز در گرما و شرجی کیش با درهای بسته‌ی فرهنگسراها روبه‌رو خواهند شد گرفته تا به‌هم خوردن زندگی هنرجویانی که برای کلاس‌های مختلف خود در طول هفته برنامه‌ریزی کرده بودند.

مشکلات معیشتی کارمندانی که اضافه‌کار آنان پرداخت نشده و مربیانی که قطعا با ریزش چشمگیر کلاس‌هایشان مواجه خواهند شد هم از طرفی دیگر چالش‌زا خواهد بود.

بسیاری از کلاس‌های فرهنگسراها به‌صورت دوره‌ای و برخی با نمایندگی رسمی برگزار می‌شوند و مجریان و مربیان این دوره‌ها ملزم به پاسخگویی به مراکز مرجع خود خواهند بود.

انتخاب ساعت آموزشی ۷ صبح الی ۱۴ در جزیره کیش، عملا فرقی با تعطیلی تمام‌روز ندارد، تفاوت ساعت زندگی و خواب و بیدار فرزندان ما در کیش قابل انکار نیست و قطعا هیچ دانش‌آموزی برای بازی و ریاضی و نشاط و نقاشی و چرتکه و ساز و… ساعت ۶صبح بیدار نخواهد شد!

تعطیلی کتابخانه‌ها و سردرگمی مراجعین ثابت آنان را هم اضافه کنید به پُر بودن ساعت هنرجویانی که کلاس‌های دیگری را در شیفت صبح دارند یا مربیانی که در این شرایط اسفناک اقتصادی، شیفت صبح در اماکن دیگری مشغول به کار هستند و برای آموزش در شیفت عصر، برنامه‌ریزی کرده‌اند.

تا این لحظه خانواده‌های بسیاری دچار نگرانی جدی شده‌اند، خانواده‌هایی که نه امکانات سفر دارند و نه بهره‌مندی از معدود تفریحات گران‌قیمت کیش و از اشک‌های فرزندانی می‌گویند که بسیاری از آنها بین سنین ۴ تا ۶ سال هستند و متوجه هیچ دلیل و توجیهی جز این که دیگر نمی‌توانند سر کلاس بروند، نمی‌شوند.

یکی از نیروهای فرهنگسراها، با ابراز تاسف از کم کردن ۱۰۰ ساعت از اضافه‌کاری خود گفت: دیگر هیچ انگیزه‌ای برای ادامه‌ی فعالیت ندارم و با این شرایط واقعا چه‌طور می‌توان کار کرد؟

این رسانه خاطرنشان می‌کند که اکنون هیچ نامه‌ی رسمی با عنوان مستقیم تعطیلی کلاس‌های آموزشی ابلاغ نشده است و نامه‌ی رسمی با محتوای اعلام ساعات کاری موردقبول سازمان و عدم پرداخت هرگونه کارانه در غیر این ساعات است و اصلا دور از انتظار نیست که در ساعات آینده شاهد قربانی کردن مدیری در رده‌های پایینی و فریاد وااسفای مدیران خاموش بالادست باشیم.

گفتنی است تا این لحظه هیچ مسئول بالارتبه‌ای در سازمان پاسخگوی رسانه‌ها نبوده است.

یادداشتی با موضوع تصمیم تغییر ساعت کارای سازمان و اداره‌های مربوطه، پیش‌تر در این رسانه کار شده است که لینک آن منتشر می‌شود.

خواب و بیدار

  • نویسنده : مریم اکبرپور