*محمدرضا دشتی اردکانی: چنانچه سرمایه گذار خارجی این اطمینان را حاصل نکند که قوه قضائیه و کانون وکلای مستقل داریم، قطعا سرمایه گذاری نخواهد کرد / * توجه به صنعت گردشگری درآمدزا و تامین کننده بودجه کشور خواهد بود و باید در کنار درآمد نفت، درآمدزایی از طریق مالیات و معدن گردشگری نیز وارد برنامه و بودجه کشور شود

سعیده السادات درخش/ دو رویداد «اقتصاد دریامحور» و «اتحادیه کانون‌های وکلای سراسر کشور» به همت مجمع توسعه و نوآوری سازندگان کیش، به مدت دو روز در کیش برگزار شد.

در این همایش که برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، روسا و نمایندگان کانون وکلای سراسر کشور و قضات و پیشکسوتان حوزه وکالت حضور داشتند پیرامون توسعه اقتصاد دریا محور و نقش آفرینی صنفی و اجتماعی بحث و تبادل نظر شد.

به گزارش بشارت نو، محمدرضا دشتی اردکانی، رئیس فراکسیون گردشگری در مجلس شورای اسلامی به اطمینان بخشی به سرمایه گذاری خارجی در ایران تاکید کرد و گفت: چنانچه سرمایه گذار این اطمینان را حاصل نکند که قوه قضائیه مستقل و کانون وکلای مستقل داریم، قطعا سرمایه گذاری نخواهد کرد.

رئیس فراکسیون گردشگری مجلس بابیان اینکه توجه به صنعت گردشگری درآمدزا و تامین کننده بودجه کشور خواهد بود، اظهار کرد: باید در کنار درآمد نفت، درآمدزایی از طریق مالیات و معدن گردشگری نیز وارد برنامه و بودجه کشور شود.

در این همایش همچنین کاظم دلخوش، سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس و نیز مهدی طغیانی، عضو کمیسیون جهش تولید، پیرامون موضوع همایش و حوزه وکالت مواردی را مطرح کردند.هجمه‌های گسترده به استقلال نهاد وکالت

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران، در این همایش نیز به ایراد سخنرانی پرداخت.

جعفر کوشا، «شفافیت»، «نهادسازی و ساختارسازی» و «بسط کنشگری اتحادیه در حوزه عمومی» را از مهم‌ترین رویکردها در اداره این اتحادیه در طول سه سال گذشته توصیف کرد و گفت: ما در تمام این مدت، هرگز پشت درهای بسته تصمیم نگرفتیم و همواره حق وکلا، داوطلبان وکالت، سایر منتسبان به جامعه حقوقی و مردم را بر دانستن ارج نهادیم و تلاش کردیم مستمرا به صورت شفاف اطلاع‌رسانی کنیم.

کوشا در ادامه ضمن مرور فلسفه شکل‌گیری اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران، تصریح کرد: اسکودا ابتکار کانون‌های وکلای دادگستری ایران برای اتحاد، همدلی، همبستگی و مدیریت مسائل کلان نهاد وکالت است. اسکودا به همت کانون‌های وکلای سراسر کشور و عزم و اراده آنها برای نقش آفرینی مسئولانه و فعالانه در حوزه وکالت به وجود آمد تا رؤیای بدخواهان و معارضان نهاد وکالت برای ایجاد انشقاق و تشتت در نهاد وکالت تعبیر نشود.

رئیس اسکودا یادآور شد: همگی استحضار دارید که در سه سال گذشته، سطح هجمه‌ها برای تحدید استقلال و ایجاد محدودیت برای فعالیت‌های نهاد وکالت، تقریبا در عمر طولانی فعالیت این نهاد، کم‌سابقه و حتی بی‌سابقه بوده است؛ از یک سو با تبعات یک آئین‌نامه اجرایی‌ مواجه بودیم که عملا شأن تقنینی داشت و ناقض استقلال وکالت بود. در میدان‌های دیگر عده‌ای با شعار توسعه بازار خدمات حقوقی، عملا معیار علمی در سنجش صلاحیت متقاضیان وکالت را تضعیف کردند.

این حقوقدان ادامه داد: قانون موسوم به تسهیل البته تنها چالش به وجود آمده برای نهاد وکالت از ناحیه مجلس نبود، موضوعات دیگری همچون توسعه صلاحیت کارشناسان حقوقی، درگاه ملی مجوزهای کسب‌ و کار، تحقیق و تفحص و … نیز در همین دوره مطرح شد و هر کدام از آنها تا مدت‌ها تمرکز و انرژی ما را در نهاد وکالت می‌گرفت.

 

ایجاد فضای امن برای سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی هرمزگان

علی قاسمی، رئیس کانون وکلای دادگستری استان هرمزگان نیز در این همایش به ظرفیت های عمیق و گسترده کانون وکلا اشاره کرد و گفت: تضادی بین کانون وکلا و قانونگذاری و سیاست های بالا دستی نیست و آماده پژوهش، گفتمان و تعامل هستیم.

وی با بیان اینکه کانون وکلای دادگستری به صراحت قانون وظایفی را برعهده دارد که برخی درون صنفی مانند نظارت بر وکلاست، افزود: نظارت در جامعه از نمودهای خارجی وظایف کانون است و نظارت بر توسعه اقتصادی به ویژه در هرمزگان با اولویت مناطق آزاد بخشی از وظایف ماست.

قاسمی ادامه داد: این نظارت با هدف ایجاد فضای امن برای سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی است.

وی افزود: در راستای مسئولیت های اجتماعی نیز کانون وکلای استان هرمزگان اقدام به برگزاری برنامه های رویداد محور با هدف جذب سرمایه گذاران و گردشگران  و جلوگیری از خروج سرمایه کرده است.

قاسمی با بیان اینکه امروزه ۹۰ درصد تجارت دنیا از طریق دریا انجام می شود، افزود: کشورهای محصور در خشکی در سطح بین المللی حرفی برای گفتن ندارند.

وی توسعه اقتصاد دریامحور ملزومات و بسترسازی هایی نیاز دارد مانند امنیت سرمایه گذاری، بیمه، مرتفع ساختن مالیات ها، توسعه یافتگی نظام قضایی تصریح کرد: در کشور دادگاه های دریایی نداریم، در بیمه های دریایی با مشکل تحریم مواجه هستیم و کشتی ها با ورود به آب های ایران از شمول بیمه خارج می شوند و این مواردی است که باید حل و فصل شود.

 

نقش کم رنگ نهادهای صنفی و اجتماعی در مناطق آزاد

در ادامه این نشست طهمورث قاسمی ، دبیر مجمع توسعه و نوآوری سازندگان کیش به نقش کم رنگ نهادهای صنفی و اجتماعی در مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: برای اقناع سیاستگذار در مورد تصمیم گیری در برخی موارد لازم است تا این نهادها وارد شوند.

وی به تصویب لایحه اصلاح قانون مالیات مستقیم ماده ۱۴۰ اشاره کرد و گفت: مناطق آزاد تجاری مبتنی بر توسعه اقتصاد دریاست که بدون جزایر خلیج فارس و توسعه آنها بحث اقتصاد دریا و ظرفیت های حداکثری آن به بار نخواهد نشست.

وی ادامه داد: در قانون مالیات اصلاح شده، پیشنهاد شد که ۲۰ سال از تاریخ تاسیس سازمان‌ مناطق آزاد! در حالی که این مناطق در سال ۱۳۷۲ تاسیس شدند و به تعبیری ۸ منطقه‌ای که داریم عملا سالهاست که از معافیت گذشته اند و اگر قرار باشد این مزیت اصلی مناطق آزاد را بگیرند و سلب کنند دیگر مناطق آزادی نخواهد بود که بخواهد بحث دریا محوری و توسعه بخش دریا صحبت کنیم.

https://t.me/mardoomekish