مریم اکبرپور🖊 امام جمعه اهل سنت کیش با اشاره به این‌که بسیاری از معضلات کنونی صرفا نتیجه‌ی لجاجت است که به عملکرد نامطلوب برخی از مسئولان ناکارآمد یا واکنش به مشکلات معیشتی  برمی‌گردد، بی‌حجابی را مربوط به مسافران و نه کیشوندان دانست و ضمن تاکید بر اهمیت این واجب دینی و اجتماعی، خاطرنشان کرد: معضلات مهم‌تری در جزیره وجود دارد، مسئولين را موظف به رفع مشکلات خلوتی جزیره، مسکن، ناوگان پوسیده‌ی حمل و نقل و عدم خدمات‌دهی تامین‌اجتماعی در کیش دانست.

امام جمعه اهل سنت کیش با اشاره به این‌که بسیاری از معضلات کنونی صرفا نتیجه‌ی لجاجت است که به عملکرد نامطلوب برخی از مسئولان ناکارآمد یا واکنش به مشکلات معیشتی  برمی‌گردد، بی‌حجابی را مربوط به مسافران و نه کیشوندان دانست و ضمن تاکید بر اهمیت این واجب دینی و اجتماعی، خاطرنشان کرد: معضلات مهم‌تری در جزیره وجود دارد، مسئولين را موظف به رفع مشکلات خلوتی جزیره، مسکن، ناوگان پوسیده‌ی حمل و نقل و عدم خدمات‌دهی تامین‌اجتماعی در کیش دانست.
به گزارش پایگاه خبری مردم کیش، شیخ یعقوب شمس در خطبه‌ی دوم نمازجمعه این هفته اهل سنت کیش با اشاره به موضوع حجاب که سال‌هاست در راس تذکرات مسئولان قرار دارد، گفت: خداوند متعال در آیات متعدد قرآن کریم مانند نور و احزاب، در مورد فرهنگ حجاب تاکید می‌کند و اهتمام به رعایت شئونات اسلامی مثل حجاب را اساس دین معرفی می‌کند اما متاسفانه در سال‌های اخیر تا حدودی رعایت این مسئله از طرف بانوان عزیز کمرنگ شده است.
وی “حجاب” را موضوعی چندبعدی دانست و ادامه داد: گرچه ترویج حجاب مستلزم دغدغه‌ها و باور فرهنگی است اما نباید تنها از این منظر به آن نگریست و از مناظر سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نیز این موضوع را بررسی و درک کرد.
شیخ شمس با بیان این مطلب که برای مقابله با آنچه امروز در مبحث تهاجم فرهنگی عنوان می‌شود و مطابق هدف دشمنان، از غیرت دینی مردان و زنان می‌کاهد، باید با “خلاقیت”، “رفتار اسلامی” و “کردار خوب و حسنه”، فرهنگ دینی و پایندی به آن را به جامعه بازگردانیم، خاطرنشان کرد: آنچه امروز در خانواده‌ها و میان جوانان شاهد هستیم، نشان می‌دهد این حساسیت‌ها از بین رفته و یا در حال نابودی است، چنانچه متاسفانه حتی در میان خانواده‌های مذهبی و شهرهای مذهبی نیز شاهد همین معضل هستیم.
شیخ شمس با اشاره به این که برای مقابله با بدحجابی باید بر احیای فریضه‌ی امر به معروف و نهی از منکر اهتمام داشته باشیم، بر اهمیت این‌که از چه ظرفیت‌هایی باید بهره‌مند شویم تاکید کرد و افزود: بسیاری از معضلات کنونی صرفا نتیجه‌ی لجاجت است که به عملکرد نامطلوب برخی از مسئولان ناکارآمد یا واکنش به مشکلات معیشتی  برمی‌گردد.
وی افزود: امروز اگر دشمنان با سوءاستفاده از مشکلات جامعه و کشور ما بر مسائل بدحجابی و دور کردن مردم از شئونات اسلامی تلاش می‌کنند، باید به اصلاح مبانی کشور بپردازیم تا بهانه و فرصت عرض‌اندام برای دشمنان مهیا نگردد.

هیچ اصلاحی با استبداد و خشونت به نتیجه نرسیده و نخواهد رسید
شیخ یعقوب شمس، اصلاح را مهم شمرد اما تاکید کرد: اصلاح نباید با حرکات مستبدانه و خشونت‌آمیز صورت بگیرد که اگر خشونت و استبداد فایده و نتیجه‌ای داشت، رضاخان با  زور و فشار موفق به برداشتن حجاب می‌شد و زنان بی‌حجاب الجزایر که از استعمار فرانسه متنفر بودند به حجاب روی نمی‌آوردند که گویی برخی صرفا جهت مقابله و لجاجت با فرانسه بدان روی آوردند و ما باید خیلی دقت کنیم که باعث نتیجه‌ی عکس آن نشویم‌.
امام جمعه اهل سنت کیش با تاکید بر تکرار چندباره‌ی این موارد در حضور مسئولین، گفت: هرآنچه گفته شده بر مبنای دلسوزی بوده و باز به تمام مسئولینی که در کیش دغدغه‌ی فرهنگی دارند می‌گویم که: مردم کیش مردمی متدین، فرهنگ‌دوست و معتقد به حفظ شئونات اسلامی و ارزش‌های دینی و اجتماعی هستند، چنانچه برگزاری مراسم دینی و مشارکت حداکثری مردم در این آیین‌ها موید و روشنگر همین مطلب است که جزیره کیش در این حوزه نیز، سرآمد و الگو است، اگر  از کاهی، کوهی نسازند.
شیخ شمس جزیره کیش را مقصد گردشگری و میزبان تعداد زیادی مسافر از شهرها و فرهنگ‌های مختلف در روز عنوان کرد و افزود: در برخی ایام طی چهار ساعت، یک هزار و ۸۰۰ ماشین وارد جزیره می‌شود، آیا مردم و مسئولان کیش باید پاسخگوی چگونگی رفتار یا تخلف‌های احتمالی این افراد باشند؟! باید واقع‌بین بود و پذیرفت که چنین مواردی برای مسافران در مقصد، قابل اصلاح و بازسازی یا فرهنگ‌سازی یک‌روزه نیست.
وی خاطرنشان کرد: فراموش نکنیم تمام این افراد، هم‌وطنان عزیز ما، زنان و دختران همین سرزمین، مادران همین خاک و تربیت‌کننده‌ی نسل آینده‌ی این کشور هستند که باید احترام آنان را پاس بداریم و میزبان شایسته‌ای برای این عزیزان باشیم.

جزیره‌ی خلوت، از نگرانی‌های اصلی امروز کیش است
امام جمعه اهل سنت کیش در ادامه، با تاکید بر این‌که در کیش دغدغه‌ها و نگرانی‌های بسیاری جز مسئله حجاب وجود دارد، تصریح کرد: یکی از نگرانی‌های امروز ما، کیش ِ خلوت است که حتی در ایام اوج کرونا نیز شاهد آن نبودیم و اکنون با کم‌ترین ورود مسافر و گردشگر به کیش مواجه هستیم و همه‌ی ما نیک می‌دانیم که پیشرفت و آبادانی کیش، مستلزم ورود گردشگر است و باید در جهت رفع آن تلاش کرد.

واگذاری شرکت آب و برق به بخش خصوصی، سود و سودا گرایانه است
شیخ یعقوب شمس، با اشاره به خطبه‌های متعدد با موضوع شرکت آب و برق، گفت: واگذاری شرکت آب و برق به بخش خصوصی به معنای درنظر گرفتن منفعت شخصی عده‌ای است و نگاه سودگرانه و سوداگرانه‌ را به رخ می‌کشد که افرادی به دنبال آن هستند و یقین دارم درصورت عدم ایجاد زیرساخت لازم، در آینده‌ای نزدیک شاهد مشکلات جدی و قطعی آب و برق خواهیم بود، گرچه وجود یکی از بومیان دلسوز و متخصص را در مدیریت آب و برق به فال نیک می‌گیرم اما متاسفانه مدیریت کلان در دست افراد دیگر است.

مشکل مسکن در کیش با همین رویه به معضلی جدی تبدیل می‌شود
شیخ یعقوب شمس در ادامه، به مشکلات مسکن در جزیره اشاره و تصریح کرد: اگر با دست روی دست گذاشتن و همین رویه پیش برویم و مشکلات مسکن همین‌گونه که هست باقی بماند، با معضل جدی روبه‌رو خواهیم شد و این معضلات در تمام جوامع مردم، جوانان بومی و کارگران مشاهده خواهد شد.

وعده‌ها عملی نشده‌اند

امام جمعه اهل سنت کیش در پایان با تاکید بر این‌که‌ تا کنون هیچ وعده‌ای در حوزه‌ی خدمات‌دهی تامین اجتماعی در کیش عملی نشده است، به مشکلات ناوگان حمل و نقل اشاره کرد و افزود: این ناوگان پوسیده و ازبین‌رفته‌ی هواپیماها و وسایل حمل و نقل عمومی، جذابیت گذشته‌ی کیش را از بین برده است و کمتر به آن توجه می‌شود.
اگر مسئولین در فکر پیشرفت کیش و زیبا ماندن کیش هستند باید این موارد را در اولویت قرار دهند و رسیدگی کنند‌

  • نویسنده : مریم اکبرپور