بزرگترین رویداد موسیقیایی با برگزاری جشنواره "یامال " در کیش - پایگاه خبری مردم کیش | پایگاه خبری مردم کیش
بزرگترین رویداد موسیقیایی با برگزاری جشنواره “یامال ” در کیش
عکاس : فاطمه یاقوتی | شناسه خبر : 3024 | تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۲ | 44 بازدید

ستاره درخش_موسیقی جنوب ایران، به رغم تنوع و تکثر، چنان با جلوه های حیات فردی و گروهی اقوام این سرزمین پیوند مستحکم داشته که کمتر آداب و مناسک و یا رفتارهای آیینی ای را در بین مردم این منطقه از کشورمان را میتوان یافت که با ساز و آواز همراه نشده باشد .
از این رو موسیقی جنوب ایران، یکی از منابع مهم تاریخ شفاهی محسوب می‌شود، منبعی که آینه تمام نمای وقایع و اتفاقات تاریخی و اجتماعی فرهنگ قومی، در قالب آفرینش ترانه‌های اجتماعی و سیاسی و شرح دلاوری های مردمان این سرزمین است.
جزیره کیش با برگزاری جشنواره”یامال” در طی دو شب اجرای بی نظیر در دو مکان متفاوت سعی کرد تا علاوه بر رونق گردشگری در کیش به آشنایی مردم به فرهنگ و موسیقی نواحی جنوب بپردازد.
در  رابطه با برگزاری این رویداد بزرگ موسیقیایی در کیش ، بابک عامل دبیر اجرایی این جشنواره به پایگاه خبری مردم کیش گفت:
۶ گروه موسیقی در این جشنوار از استان‌های خوزستان ، سیستان و بلوچستان، بوشهر و هرمزگان، بندرعباس و بومیان کیش حضور داشتند.
وی در خصوص سبک و سياق اجرای این اهنگ ها در جشنواره افزود: آهنگ و موسیقی اجرا شده در این دوره از جنوب ایران بود ؛که جنوب ایران از سمت آبادان و خرمشهر شروع می شود ،از انتهای خلیج فارس و تا انتهای مکران که سیستان و بلوچستان است این خط مرزی جنوب ادامه داشته، که هم موسیقی خوزستان را داشتیم و هم موسیقی بوشهر و هرمزگان ونیز سیستان و بلوچستان .
عامل با اشاره به نام این دوره از جشنواره موسیقی کیش اظهار کرد:کلمه یامال در واقع در این نام گذاری جشنواره به معنی موسیقی کار جنوب ایران است.
وی در مورد تفاوت این دوره از جشنواره موسیقی با دوره های قبل بیان کرد:قالب های دوره های قبل به غیر از یکی از آنها که  موسیقی خلیج فارس و دریای عمان بود و در سال ۹۸ برگزارشد .موسیقی های دیگر یا موسیقی کلاسیک ایرانی بود در دوره اول جشنواره در دوره سوم جشنواره موسیقی نواحی کل ایران بود، ولی در دوره دوم که سال ۹۸ برگزار کردیم موسیقی سواحل ایران از خلیج فارس تا دریای عمان را اجرا کردیم و امسال این جشنواره کامل تر شد و سعی می‌کنیم دوره های بعد هم  با مباحث جدید و فرم های بیشتر موسیقیایی چنانچه برگزار کننده باشیم ،ادامه داشته باشد.
عامل هدف از برگزاری چهارمین جشنواره موسیقی کیش را  توجه به اصالت و فرهنگ‎های مختلف کشور برشمرد و افزود: ایجاد شادی و رفاه اجتماعی، جذب و تبلیغ گردشگری از دیدگاه فرهنگی و هنری، توجه به جاذبه‌های موسیقایی ایران زمین در ژانرهای مختلف و توجه به توانمندی‌های هنرمندان مخنلف ایران از دیگر اهداف این جشنواره بود.
وی ادامه داد:در همین راستا تعامل و تبادل اطلاعات حوزه موسیقی و گردهمایی فرهنگی با مدنظر قراردادن دوری از موازی‌کاری با سایر جشنواره‌های موسیقی کشور در سایه خرد جمعی و البته استفاده از رهنمودها و تجربیات گران‌سنگ اساتید برجسته موسیقی ایران و شورای راهبردی و سیاستگذاری جشنواره همواره در ادوار گذشته مدنظر قرار گرفته شد.
دبیر چهارمین جشنواره ه موسیقی “یامال”در پایان اذعان داشت:این جشنواره در دو مکان متفاوت در خانه بومیان و در روستای باغو اجرا کردیم، چون در مواقع موسیقی نواحی جنوب ایران است و بیشتر موسیقی مردمی و فرهنگ جنوب ایران بود ؛سعی شد در جاهایی برگزار کنیم که به قلب مردم نزدیک باشد و در طی  دو شب اجرا با استقبال بی نظیری از سوی کیشوندان و گردشگران مواجه شدیم .
همچنین رئیس چهارمین جشنواره موسیقی کیش یامال در مورد این رویداد موسیقیایی گفت: مهمترین هدف بزرگترین رویداد موسیقیایی جزیره کیش، مورد توجه قرار دادن کیش با سابقه تاریخی ودیرینه خود از نظر فرهنگی و موسیقایی است و در کنارآن رونق کسب و کار در جزیره، ایجاد جاذبه‌های گردشگری و آشنایی با فرهنگ بوم‌گردی است.
بدریه بحرینی اذعان کرد:این جشنواره در نظر داشت تا به معرفی فرهنگ‌ها، قومیت‌ها و سنت‌ها بر اساس رنگ‌آمیزی در سواحل جنوبی از دریای عمان تا خلیج فارس واستان‌های جنوبی ایران بپردازد.
یادآور می‌شود چهارمین جشنواره موسیقی کیش، با عنوان یامال به همت مجموعه فرهنگی، هنری و رسانه ای آوای کیش با دبیری بابک عامل از ۱۹ تا ۲۱ آبان به مناسبت فرارسیدن روز کیش  برگزار شد.

ثبت دیدگاه

گالری تصاویر مشابه